Teknoloji

Yerli otomobilde son paylaşımlar. Tanıtım için artık çok az zaman kaldı

Beğenme

Türkiye’nin yerli otomobili bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılımıyla Gebze’de düzenlenen törenle tanıtılacak. Tanıtımın ardından yerli otomobil, otoyola çıkacak ve Osmangazi Köprüsü’nü geçecek.

Elektrikli yerli otomobilin seri üretimi ise 2022’de başlayacak. Bugün Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, yerli elektrikli otomobil üretim tesisi Bursa’da kurulacak ve proje bazlı devlet yardımı verilecek. İşte yerli otomobille ilgili detaylar…

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile yerli elektrikli  otomobil üretimine ilişkin ayrıntılar belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, yerli elektrikli otomobil üretim tesisi  Bursa’da kurulacak ve proje bazlı devlet yardımı verilecek. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından komple yeni yatırım olarak inşa edilecek tesisin öngörülen toplam sabit yatırım tutarı 22 milyar lira olacak. Yatırımın süresi ise başlangıç tarihi olan 30 Ekim 2019’dan itibaren 13 yıl olarak belirlendi. Yatırımın öngörülen sürede gerçekleştirilememesi halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu sürenin yarısı kadar ek süre verilebilecek. Yerli otomobil üretim tesisinde 4 bin 323 kişi istihdam edilecek ve bu kişilerin 300’ü nitelikli personel olacak. 

Hürriyet’ten Selim Öztürk ve Burak Taşçı’nın haberine göre, Gebze’deki davete 3 bin kişi katılıyor. Etkinlik alanında yerli otomobilin şasesi ilgi çekiyor.  Yerli otomobil, 30 dakikanın altında hızlı şarj ile %80 doluluğa ulaşacak. 

 Li-ion pil hücreleriyle 300+ ve 500+ kilometre menzile sahip olacak. 

 Yerli otomobil merkeze sürekli bağlı olacak ve güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısıyla alabilecek. 

 Arıza durumunda araç servis ekibi uzaktan müdahale edebilecek. 

 Türkiye’nin,  29 Ekim 1961 yılında “Devrim” arabasıyla başardığı “yerli otomobil üretme” hedefinin üzerinden 58 yıl geçti. Ordunun cadde binek ihtiyacını karşılayacak otomobil tipinin geliştirilmesi amacıyla tasarlanan ilk yerli Türk otomobili “Devrim”den 4 adet üretilmişti. Devrim aracının Eskişehir’den Bilişim Vaadi’sine getirildiği ve yerli otomobilin tanıtımında yer alacağı öğrenildi. 

 YERLİ otomobil tanıtımı öncesinde en çok tartışılan konuların başında ise yerli otomobilin isminin ne olacağı geliyor. Bu konuda herhangi bir resmi açıklama yapılmış olmasa da isminin bugün yapılacak törende açıklanabileceği ifade ediliyor. Ancak sosyal medya kullanıcıları şimdiden yerli otomobilin isminin ne olacağı konusunda tartışmaya başladı. Dün TOGG’un  twitter hesabında saat 14.53’te yerli otomobilden bir fotoğraf paylaşılmasıyla, otomobilin isminin ‘Fatih’ olabileceği ifade edildi. Otomobilde bulunan ‘lale’ figüründen yola çıkanlar ise isminin ‘İstanbul’ olabileceğini ileri sürdü. Sosyal medyada gündeme gelen diğer isimler arasında ise ‘Ottoman’, ‘Wolf’ (kurt), ‘Atak’ ve ‘Türker’ yer adı. 

 Yerli otomobilin son görüntülerinde, aracın logosu net bir şekilde görülüyor. 14.53’te yapılan iç mekan paylaşımında üzeri kapatalı bir şekilde paylaşılan logo, son yayınlanan test sürüş videosunda ise açık bir şekilde paylaşıldı. Buna göre, otomobilin logosunun TOGG’un iç içe geçmiş ‘T’ ve ‘G’ harflerinden oluştuğu fark ediliyor. 

 Elektrikli otomobilin üretimi 5 modelde yılda 175 bin adet olacak. Proje bazlı devlet desteği verilecek yatırım için Gümrük Vergisi muafiyeti, KDV istisnası, yüzde 100 vergi indirimi, azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıllık sigorta primi işveren hissesi desteği, 10 yıllık Gelir Vergisi stopajı desteği, azami 360 milyon liralık nitelikli personel desteği, faiz ve kar payı desteği ile yatırım yeri tahsisi ve alım garantisi sağlanacak. Faiz ve kar payı desteği gerçekleşen sabit yatırım tutarının yüzde 13’ünü ve ödenen faiz veya kar payının yüzde 80’ini geçmemek kaydıyla, her bir kredinin kullanım tarihinden itibaren azami 10 yıl olacak. 

 Yatırıma katkı tutarı 31 Aralık 2032 tarihine kadar azami 960 bin adet araç için kullanılmak üzere 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nu kapsamında hak edilen yatırıma katkı tutarının yüzde 56,5’ini geçemeyecek. Yatırıma katkı tutarı, bu yatırım kapsamında üretilen araçların ilk iktisabı dolayısıyla ödenen özel tüketim vergisinin, takvim yılının üçer aylık dönemleri itibarıyla bu mükelleflere tamamen, nakden ya da vergi borçlarına mahsuben ödenmesi suretiyle kullandırılabilecek. 

 Nitelikli personel desteği, her bir nitelikli personel için asgari ücretin aylık brüt tutarının 20 katını geçmemek üzere 5 yıl süreyle uygulanacak. 

 Bir veya birden fazla aracı kurumdan 31 Aralık 2027 tarihine kadar kullanılacak yatırım kredileri için ödenen faiz veya kar payının yüzde 80’i, gerçekleşen sabit yatırım tutarının yüzde 13’ünü aşmamak kaydıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca karşılanacak. Faiz veya kar payı desteği, ödeme planının bakanlığa gönderildiği tarihten itibaren yapılacak kredi geri ödemeleri için uygulanacak. 

Yurt dışında yerleşik aracı kurumlardan kullanılacak en az bir yıl vadeli yatırım kredileri veya yatırım finansmanı için yeminli mali müşavir raporu veya krediye aracılık eden yurt içindeki bankanın bildirimleri çerçevesinde faiz veya kar payı desteği sağlanacak. Faiz veya kar payı desteği ödemelerinin yapılabilmesi için her bir ödeme öncesinde gerçekleşen sabit yatırım tutarını gösteren yeminli mali müşavir raporunun bakanlığa ibra edilmesi gerekecek. 

Yatırım kapsamında kullanılacak faiz veya kar payı destekli kredi miktarı, faiz veya kar payı desteklerinin başlayacağı tarih itibarıyla gerçekleşen sabit yatırım tutarının yüzde 50’sini geçemeyecek. Mevcut kredinin bakiye kısmı kadar kullanılacak refinansman kredisi ilave bir kredi olarak değerlendirilmemek suretiyle, kapatılacak kredinin kullanım tarihinden itibaren bu kararda belirtilen süreyi aşmamak koşuluyla faiz veya kar payı desteğinden yararlandırılabilecek. 

 Alım garantisi, belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde Devlet Malzeme Ofisi (DMO) tarafından 31 Aralık 2035 tarihine kadar 30 bin adet elektrikli otomobil için uygulanacak. 

 Yatırımın tamamlanmasını müteakip, tamamlama vizesi için firma tarafından bakanlığa müracaat edilecek. Yatırım yerinde gerçekleştirilecek ekspertiz işlemi neticesinde bakanlık tarafından tamamlama vizesi yapılacak. Kamudan kaynaklanan nedenler hariç olmak üzere, yatırımın belirlenen süre (ek süre dahil) içerisinde gerçekleştirilememesi halinde yatırımcı sorumlu olacak. 

Yatırımcının destek kararında öngörülen yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde indirimli kurumlar vergisi veya istisna uygulaması ile gelir vergisi stopajı teşviki nedeniyle zamanında tahakkuk ettirilmemiş vergiler, vergi ziyaı cezası uygulanmaksızın gecikme faiziyle birlikte, diğer destekler ise ilgili kanun hükümleri çerçevesinde geri alınacak. Yatırım tutarının öngörülen sabit yatırım tutarının altında gerçekleşmesi durumunda; bu karar kapsamında faiz veya kar payı desteği, enerji desteği, nitelikli personel desteği ve hibe desteği kullandırılması halinde söz konusu destekler için belirtilmiş olan azami tutarlar, gerçekleşen yatırım tutarının öngörülen sabit yatırım tutarına oranı nispetinde düşürülecek ve varsa fazladan yararlandırılan destekler geri alınacak. 

Öngörülen toplam sabit yatırım tutarının gerçekleştirilmesi amacıyla 31 Aralık 2023 tarihine kadar en az 3 milyar 500 milyon lira tutarında nakit sermayenin ortaklarca şirkete ödendiği yeminli mali müşavir raporu ile bakanlığa bildirilecek. Destek kararı veya yatırım teşvik belgesinde yer alan bilgiler firma talebine müteakip bakanlık tarafından yapılacak değerlendirmeye istinaden revize edilebilecek. 

Cuma günü yerli otomobilin tanıtımının yapılacağının duyurulmasının ardından Türkiye’nin Otomobili ismi ve ‘TOGG2022’ kullanıcı adıyla bir de Twitter hesabı açıldı. Söz konusu hesaptan ilk paylaşım 23 Aralık’ta yapıldı. İlk fotoğrafta ise yerli otonun farlarının yandığı bir görsel paylaşıldı. Atılan tivitte şu bilgi aktarıldı: “Türkiye’nin Otomobili ile tanışmak için geri sayım başladı…

Her gün 14.30’da yeni bir detayı keşfetmek için bizi takip etmeye devam edin.” Ertesi gün yapılan paylaşımda kullanılan fotoğrafta dikiz aynaları görülürken, otomobilden biraz daha ayrıntı paylaşıldı. Sonraki gün ise otomobilin ön bölümündeki lale figürleri dikkat çekti. Dün saat 14.30’da ise hareketli bir görüntü ile otomobilin batarya sistemi gün yüzüne çıkarıldı.

Saat 14.53’te yapılan paylaşımda da otomobilin içinden direksiyon ve otomobilin ön yüzünde yer alan ekran ve gösterge panelinin bir kısmı tüketicilerin beğenisine sunuldu. Dünün son paylaşımı ise saat 19.23’te geldi. TOGG’un Twitter’dan yaptığı paylaşım 51 saniyelik bir videoydu, ‘Direksiyonda biz varız’, sloganıyla yapılan paylaşımda #HerşeyiyleBizim, #YeniliğeYolculuk, #TürkiyeninOtomobili etiketleri kullanıldı.

Alıntıyı KAynağından Gör: http://www.gazetevatan.com/turkiye-nefesini-tuttu-yerli-otomobil-yollara-iniyor-1292653-ekonomi/

Review overview

Criteria 110
Criteria 29.7
Criteria 310
Criteria 4 9.4
Criteria 510
Criteria 6 9.8
Criteria 710

Bir cevap yazın